Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

2009
×
★★
Edit this entry  
27
Blind Detective

Blind Detective

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Alone

Alone

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Die, Monster, Die!

Die, Monster, Die!

1965
×
★★
Edit this entry  
24
Brewster's Millions

Brewster's Millions

1945
×
★★★½
Edit this entry  
24
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Movie That Invites Pausing

Movie That Invites Pausing

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Uppercase Print

Uppercase Print

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
The Antiquities of Rome

The Antiquities of Rome

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
House

House

1977
×
★★★
Edit this entry  
16
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★★
Edit this entry  
15
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★
Edit this entry  
15
The Case of the Hillside Stranglers

The Case of the Hillside Stranglers

1989
×
★★
Edit this entry  
15
Keep in Touch

Keep in Touch

1987
×
★★½
Edit this entry  
13
Sshtoorrty

Sshtoorrty

2005
×
★★★
Edit this entry  
13
Dialogue of Shadows

Dialogue of Shadows

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Taken

Taken

2002
×
Read the review Edit this entry  
11
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
We All Scream for Ice Cream

We All Scream for Ice Cream

2007
×
★★
Edit this entry  
10
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hobgoblins

Hobgoblins

1988
×
Edit this entry  
09
His House

His House

2020
×
★★
Edit this entry  
08
Where Danger Lives

Where Danger Lives

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
Edit this entry  
07
Amityville: Dollhouse

Amityville: Dollhouse

1996
×
★½
Edit this entry  
06
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Night to Dismember

A Night to Dismember

1983
×
★★★
Edit this entry  
31
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★
Edit this entry  
30
Forbidden Zone

Forbidden Zone

1980
×
★★½
Edit this entry  
30
Aliens, Clowns & Geeks

Aliens, Clowns & Geeks

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Venise n'existe pas

Venise n'existe pas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ali Baba and the Forty Thieves

Ali Baba and the Forty Thieves

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Edit this entry  
26
Woman Is the Future of Man

Woman Is the Future of Man

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Cathy's Curse

Cathy's Curse

1977
×
★★
Edit this entry  
24
Young Sherlock Holmes

Young Sherlock Holmes

1985
×
★★
Edit this entry  
23
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sea of Perdition

The Sea of Perdition

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hardware

Hardware

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Amityville: A New Generation

Amityville: A New Generation

1993
×
★★
Edit this entry  
19
Synchronic

Synchronic

2019
×
★½
Edit this entry  
19
Sangam

Sangam

1964
×
★★★
Edit this entry  
17
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★
Edit this entry  
17
The Unholy

The Unholy

1988
×
★★
Edit this entry  
16
The Age of Swordfish

The Age of Swordfish

1955
×
Edit this entry  
16
Edward and Caroline

Edward and Caroline

1951
×
★★★★
Edit this entry  
15
Flying Down to Rio

Flying Down to Rio

1933
×
★★
Edit this entry