Sort by

Jon has logged 313 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Entrapment

Entrapment

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
RRR

RRR

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hercules in New York

Hercules in New York

1970
×
Read the review Edit this entry  
25
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
All My Friends Hate Me

All My Friends Hate Me

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ennio

Ennio

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry