Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Andy the Talking Hedgehog

Andy the Talking Hedgehog

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Edit this entry  
30
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★½
Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★
Edit this entry  
23
Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Homicide

Homicide

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hit

The Hit

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heaven's Gate: The Cult of Cults

Heaven's Gate: The Cult of Cults

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
F9

F9

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Onion Field

The Onion Field

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
Read the review Edit this entry  
30
The Big Sleep

The Big Sleep

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Edit this entry  
24
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Cotton Comes to Harlem

Cotton Comes to Harlem

1970
×
★★★½
Edit this entry  
07
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry