Sort by

Jamelle has logged 26 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
One Shot

One Shot

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Debt Collector

The Debt Collector

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Never Back Down 2: The Beatdown

Never Back Down 2: The Beatdown

2011
×
★★
Edit this entry  
15
Avengement

Avengement

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blood and Bone

Blood and Bone

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Day Shift

Day Shift

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Undisputed III: Redemption

Undisputed III: Redemption

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Undisputed II: Last Man Standing

Undisputed II: Last Man Standing

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
a.k.a. Cassius Clay

a.k.a. Cassius Clay

1970
×
★★★½
Edit this entry  
05
Requiem for a Heavyweight

Requiem for a Heavyweight

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rising Sun

Rising Sun

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Killing Floor

The Killing Floor

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry