Highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • Widows

    ★★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★

  • They'll Love Me When I'm Dead

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★★

  • M

    ★★★★★

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • Stagecoach

    ★★★★★

  • A Short Film About Killing

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • Jurassic Park

    ★★★★½

  • The Incredibles

    ★★★★½

  • Ratatouille

    ★★★★½

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 173 Films watched
  • 14.4 Average per month
  • 3.3 Average per week

Milestones

First Film

Kansas City Confidential

Jan 1

Most Watched

Black Panther

twice

Last Film

Commando

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
75 films
Action
73 films
Thriller
68 films
Crime
54 films
Adventure
33 films
Comedy
32 films
Sci Fi
29 films
Documentary
16 films
Mystery
15 films
History
13 films
USA
135 films
UK
24 films
France
17 films
Germany
10 films
Canada
9 films
Japan
8 films
China
6 films
Australia
5 films
Italy
5 films
Hong Kong
4 films
English
159 films
French
27 films
German
18 films
Spanish
17 films
Russian
11 films
Chinese
9 films
Japanese
9 films
Italian
7 films
Korean
4 films
Cantonese
4 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 65 Added 427

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jamelle’s most liked review

Spider-Man: Into the Spider-Verse

★★★★★

Holy shit.

Set the superhero stuff aside for a moment. I don’t think I’ve ever seen a computer animated movie that looks like this: that bucks the photo-realism that has defined the form in favor of Lichtenstein-esque pop art-stylings and Ditko-inspired near-psychedelic sequences. And that’s before we get to the…

More reviews

Jamelle’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Hulk
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Command Decision
Average weighted rating:

3.3

Films Jamelle watched in 2018

  • Commando
  • The Muppet Christmas Carol
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Independence Day
  • De Palma
  • Back to the Future
  • Casualties of War
  • Blade II
  • Blade
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Crazy Rich Asians
  • Wreck-It Ralph
  • They Live
  • Cloverfield
  • The Intern
  • A Walk Among the Tombstones
  • The Night Comes for Us
  • Widows
  • Batman: Bad Blood
  • Dark City
  • M
  • Punisher: War Zone
  • Dial M for Murder
  • Mayhem
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • The Matrix Revolutions
  • X-Men
  • The Matrix Reloaded
  • The Saint
  • The MacKintosh Man
  • From Paris with Love
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Bullitt
  • Beirut
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Untouchables
  • Body Double
  • Scarface
  • Ip Man 2
  • Hulk
  • Blow Out
  • Le Cercle Rouge
  • Army of Shadows
  • Passenger 57
  • MacGruber
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Hot Rod
  • Le Doulos
  • Le Deuxième Souffle
  • Den of Thieves
  • Magnet of Doom
  • Two Men in Manhattan
  • Bob le Flambeur
  • Dressed to Kill
  • A Colt Is My Passport
  • Le Samouraï
  • Witness for the Prosecution
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • The Informant!
  • Out of Sight
  • The Fury
  • Chappaquiddick
  • You Were Never Really Here
  • American Made
  • Death Warrant
  • The Big Sleep
  • The Lady Vanishes
  • Key Largo
  • The Thin Man
  • Battleship Potemkin
  • Lady Bird
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Carrie
  • Ip Man
  • The Man Who Knew Too Much
  • Eraser
  • The Dark Knight Rises
  • The Dark Knight
  • The Bourne Supremacy
  • Kill Zone 2
  • City Lights
  • Mission: Impossible
  • Raging Bull
  • Atomic Blonde
  • Battles Without Honor and Humanity
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Sorry to Bother You
  • Burn After Reading
  • Hellboy II: The Golden Army
  • The Big Heat
  • Ant-Man and the Wasp
  • Sonatine
  • Jurassic Park
  • Incredibles 2
  • His Girl Friday
  • Tomorrowland
  • Ali
  • Boiling Point
  • Violent Cop
  • Ricochet
  • 3:10 to Yuma
  • Event Horizon
  • Blackhat
  • Public Enemies
  • Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much
  • The Last of the Mohicans
  • Sabotage
  • Heat
  • Upgrade
  • Advise & Consent
  • Ratatouille
  • WarGames
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • First Reformed
  • The Incredibles
  • Colossal
  • Thief
  • Hackers
  • RBG
  • Speed Racer
  • 8½
  • Doctor Strange
  • Black Panthers
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Avengers: Infinity War
  • Double Impact
  • A Short Film About Killing
  • The Color of Money
  • The Lost City of Z
  • 21 Days Together
  • The Post
  • The Spy in Black
  • Bridge of Spies
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • The Death of Stalin
  • The Young Savages
  • Girls Trip
  • Broadcast News
  • Mifune: The Last Samurai
  • Manhunter
  • Miami Vice
  • The Art of Organized Noize
  • Betting on Zero
  • Let It Fall: Los Angeles 1982-1992
  • Wind River
  • The Insider
  • Collateral
  • Brawl in Cell Block 99
  • The Foreigner
  • The Florida Project
  • Phantom Thread
  • Black Panther
  • Black Panther
  • Ruby Ridge
  • Icarus
  • The Seven Five
  • Sky Captain and the World of Tomorrow
  • Dunkirk
  • Enron: The Smartest Guys in the Room
  • The Contender
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • The Iceman
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • I, Tonya
  • Kubo and the Two Strings
  • The Founder
  • Command Decision
  • The Fallen Idol
  • Stagecoach
  • Odd Man Out
  • Logan Lucky
  • Kansas City Confidential

World Map

Highly rated films Jamelle is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Shoplifters
  • Burn the Stage: The Movie
  • An Elephant Sitting Still
  • Springsteen On Broadway
  • My First Film

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more