Highest rated films

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★½

  • Apollo 11

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★★

  • Godzilla

    ★★★★★

  • Police Story

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★½

  • Minding the Gap

    ★★★★½

  • Master and Commander: The Far Side of the World

    ★★★★½

  • Support the Girls

    ★★★★½

  • Miami Vice

    ★★★★½

  • Fail Safe

    ★★★★½

  • Deep Cover

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 188 Films watched
  • 15.7 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

Venom

Jan 5

Most Watched

Aquaman

twice

Avengers: Endgame

twice

Captain America: The Winter Soldier

twice

Last Film

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Action
82 films
Thriller
61 films
Drama
49 films
Crime
48 films
Adventure
47 films
Documentary
39 films
Sci Fi
37 films
Comedy
32 films
Fantasy
14 films
Mystery
11 films
USA
166 films
UK
25 films
France
7 films
Germany
5 films
Canada
5 films
Australia
4 films
China
4 films
Hong Kong
3 films
New Zealand
2 films
Norway
2 films
English
183 films
Spanish
22 films
French
16 films
Russian
12 films
Italian
9 films
Chinese
8 films
German
6 films
Cantonese
5 films
Portuguese
5 films
Czech
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 63 Added 110

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jamelle’s most liked review

Stop Making Sense

★★★★★

I nearly lost my fucking mind watching this movie. A slow, deliberate start becomes nearly an hour of the most infectious, jubilant, ebullient energy you’ll ever experience. “Girlfriend is Better” slaps incredibly hard. 

Greatest concert film ever made, and an incredible monument to artistry, musical charisma, and cocaine.

More reviews

Jamelle’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Green Lantern
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Once Upon a Time… in Hollywood
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Scotch: A Golden Dream
Average weighted rating:

3.3

Films Jamelle watched in 2019

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • Uncut Gems
  • Return of the Jedi
  • Elf
  • Something Wild
  • Ad Astra
  • One Child Nation
  • The Last Black Man in San Francisco
  • The Empire Strikes Back
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Hustlers
  • Something's Gotta Give
  • LA 92
  • Iron Fists and Kung Fu Kicks
  • Play Misty for Me
  • Hopscotch
  • Cold Pursuit
  • Swing Shift
  • The Lady from Shanghai
  • Chisholm '72: Unbought & Unbossed
  • The Irishman
  • Won't You Be My Neighbor?
  • The Report
  • What's My Name | Muhammad Ali
  • Dolemite Is My Name
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Bikram: Yogi, Guru, Predator
  • The Beach Bum
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Ant-Man
  • Holy Hell
  • The Deadly Affair
  • Scotch: A Golden Dream
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • The Hill
  • Fail Safe
  • Crazy Mama
  • Caged Heat
  • 12 Angry Men
  • The Laundromat
  • Hard to Kill
  • Behind the Curve
  • xXx
  • Presumed Innocent
  • Harriet
  • Frantic
  • Navy Seals
  • The Peacemaker
  • The Seven Five
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Mortal Engines
  • X-Men: Apocalypse
  • Raw Deal
  • Green Lantern
  • Rambo III
  • Rambo: First Blood Part II
  • Avengers: Infinity War
  • Untouchable
  • Geostorm
  • Alita: Battle Angel
  • First Blood
  • Booksmart
  • They Shall Not Grow Old
  • The First Purge
  • Fargo
  • Bumblebee
  • Ask Dr. Ruth
  • The Hudsucker Proxy
  • The Transporter
  • Apollo 11
  • The Black Godfather
  • American Factory
  • King of New York
  • Nixon
  • JFK
  • T-Men
  • Police Story 2
  • Police Story
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Aquaman
  • Miami Vice
  • Point Blank
  • Air Force One
  • Miami Blues
  • Married to the Mob
  • Days of Thunder
  • Barton Fink
  • State of Siege
  • Spider-Man: Far from Home
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Mummy
  • The Long Good Friday
  • The Keep
  • Deep Cover
  • Star Trek
  • Command and Control
  • Silicon Cowboys
  • Men in Black
  • The Substitute
  • Citizen X
  • Chernobyl
  • Kong: Skull Island
  • Guardians of the Galaxy
  • Godzilla
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Deadpool 2
  • In a Lonely Place
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Avengers: Endgame
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Too Funny to Fail: The Life & Death of The Dana Carvey Show
  • Harry Brown
  • The Last Resort
  • At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal
  • Lionheart
  • Nightfall
  • Minding the Gap
  • Murder by Contract
  • A Simple Favor
  • The Road Movie
  • Miller's Crossing
  • Licence to Kill
  • Drive a Crooked Road
  • Avengers: Endgame
  • The Living Daylights
  • Raising Arizona
  • So Dark the Night
  • Three Identical Strangers
  • Shazam!
  • My Name Is Julia Ross
  • Matangi / Maya / M.I.A.
  • Blood Simple
  • Hereditary
  • Iron Man 3
  • Stop Making Sense
  • Analyze This
  • Deep Rising
  • The American
  • Steve Jobs: The Man in the Machine
  • Studio 54
  • The Avengers
  • Snake Eyes
  • Mission to Mars
  • Captain Marvel
  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley
  • Triple Frontier
  • Generation Wealth
  • The Favourite
  • Leaving Neverland
  • Reign of the Supermen
  • The Death of Superman
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • Hellraiser
  • Ocean's Eight
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Carlito's Way
  • Ip Man 3
  • ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Support the Girls
  • Eighth Grade
  • Filmworker
  • Catwalk: Tales from the Catshow Circuit
  • Close Encounters of the Third Kind
  • The Incredible Hulk
  • Murder at 1600
  • Tomb Raider
  • Ready Player One
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Game Night
  • Rampage
  • Fyre Fraud
  • Fyre
  • Raising Cain
  • Solo: A Star Wars Story
  • Paid in Full
  • Darkman
  • The Crow
  • Crimson Tide
  • Spy Game
  • The Commuter
  • Gone Baby Gone
  • Furious 7
  • G.I. Joe: The Rise of Cobra
  • Aquaman
  • Batman
  • Venom

World Map

Highly rated films Jamelle is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more