Highest rated films

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★

  • Beastie Boys Story

    ★★★★

  • John Lewis: Good Trouble

    ★★★★

  • The Old Guard

    ★★★½

  • Bad Boys for Life

    ★★★½

  • McCarthy

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • RoboCop

    ★★★★★

  • In the Heat of the Night

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★½

  • Toy Story 3

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 151 Films watched
  • 18.9 Average per month
  • 4.6 Average per week

Milestones

First Film

The Killing

Jan 1

Last Film

American Experience: The Secret of Tuxedo Park

Aug 10

Genres, Countries & Languages

Action
61 films
Drama
58 films
Thriller
49 films
Comedy
38 films
Adventure
36 films
Sci Fi
33 films
Crime
26 films
Mystery
15 films
Documentary
15 films
Fantasy
14 films
USA
135 films
UK
22 films
France
10 films
Canada
8 films
Australia
7 films
China
5 films
Germany
3 films
Spain
3 films
New Zealand
2 films
South Korea
2 films
English
148 films
French
12 films
German
10 films
Spanish
8 films
Italian
7 films
Chinese
7 films
Korean
4 films
Cantonese
3 films
Japanese
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 43 Added 50

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jamelle’s most liked review

Hamilton

★★★★

I don’t think I have anything original to say about HAMILTON as musical theater. It’s a real achievement! Fun, exciting, innovative and, at points, genuinely moving. 

I do have a few thoughts on HAMILTON as a historical narrative and as an ideological project, and I’ll use my review to think…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Ghost Rider
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

American Experience: The Secret of Tuxedo Park

Films Jamelle watched in 2020

  • American Experience: The Secret of Tuxedo Park
  • I Shot Jesse James
  • Riddick
  • Station West
  • Blood on the Moon
  • Day of the Outlaw
  • School Daze
  • Die Hard: With a Vengeance
  • You've Got Mail
  • The Chronicles of Riddick
  • Pitch Black
  • The Enforcer
  • The Assistant
  • John Lewis: Good Trouble
  • xXx: Return of Xander Cage
  • Magnum Force
  • Mission: Impossible
  • She's Gotta Have It
  • The Philadelphia Story
  • Toy Story 4
  • Sleepless in Seattle
  • Total Recall
  • Total Recall
  • Palm Springs
  • Greyhound
  • The Old Guard
  • The Chinese Exclusion Act
  • Wayne's World
  • RoboCop
  • RoboCop
  • When Harry Met Sally...
  • Two Days in October
  • Independence Day
  • Hamilton
  • Jaws
  • Under Siege 2: Dark Territory
  • You Don't Mess with the Zohan
  • Alien: Covenant
  • Prometheus
  • Constantine
  • Mad Max: Fury Road
  • Under Siege
  • The Pelican Brief
  • American Experience: Influenza 1918
  • Mississippi Burning
  • Cliffhanger
  • Stargate
  • Star Trek Into Darkness
  • McCarthy
  • Toy Story 3
  • The Eugenics Crusade
  • Toy Story 2
  • Toy Story
  • Bad Education
  • Last Days in Vietnam
  • Back to the Future Part II
  • Unstoppable
  • Eyes Wide Shut
  • Babe: Pig in the City
  • Triple Threat
  • Valkyrie
  • John Carter
  • Sully
  • The Death of Stalin
  • Batman Begins
  • Bad Boys for Life
  • Man of Tai Chi
  • Patriot Games
  • Sneakers
  • Train to Busan
  • Steve Jobs
  • Doctor Strange
  • Full Metal Jacket
  • Lobster War
  • The Shining
  • Jupiter Ascending
  • Ghost Rider
  • Sonic the Hedgehog
  • Mortal Kombat
  • Triangle Fire: The Tragedy That Forever Changed Labor and Industry
  • Extraction
  • Barry Lyndon
  • Beastie Boys Story
  • A Clockwork Orange
  • Waco
  • Ruby Ridge
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Angel Has Fallen
  • 2001: A Space Odyssey
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Blind Alley
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Witches of Eastwick
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Mad Max 2
  • Mad Max
  • Raw Deal
  • Lolita
  • Spartacus
  • The Mob
  • Minority Report
  • The Adventures of Tintin
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Nosferatu
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Terminator: Dark Fate
  • Paths of Glory
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Tremors
  • Clue
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • G.I. Joe: Retaliation
  • Hail, Caesar!
  • Inside Llewyn Davis
  • True Grit
  • Zodiac
  • Outbreak
  • The Two Popes
  • Black Panther
  • A Serious Man
  • Burn After Reading
  • Parasite
  • Score: A Film Music Documentary
  • Che: Part One
  • The Social Network
  • Hollywood Shuffle
  • Iverson
  • Josie and the Pussycats
  • No Country for Old Men
  • Ford v Ferrari
  • In the Heat of the Night
  • The Ladykillers
  • The Man Who Wasn't There
  • Ready or Not
  • Philadelphia
  • Westworld
  • Thor: The Dark World
  • The Farewell
  • Marriage Story
  • Manhunter
  • 1917
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Joker
  • The Big Lebowski
  • Commando
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Tomorrow Never Dies
  • Little Women
  • Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy
  • Knives Out
  • The Killing

World Map

Highly rated films Jamelle is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Black Is King
  • Minari
  • Disclosure
  • Happiness Continues
  • Whitmer Thomas: The Golden One

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more