moss has logged 136 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
Wee Sing - The Marvelous Musical Mansion

Wee Sing - The Marvelous Musical Mansion

1992
×
Read the review Edit this entry  
03
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Batman vs. Two-Face

Batman vs. Two-Face

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman: Gotham Knight

Batman: Gotham Knight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman: Year One

Batman: Year One

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Devil

Devil

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead or Alive 2: Birds

Dead or Alive 2: Birds

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry