Sort by

JC13 has logged 597 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Legend

Legend

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Hombre

Hombre

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Champion

Champion

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Penny Serenade

Penny Serenade

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry