JC13 has logged 40 entries for films during February 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Othello

Othello

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Swimming with Sharks

Swimming with Sharks

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scandal

Scandal

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Quiet Duel

The Quiet Duel

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bug

Bug

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
12 Angry Men

12 Angry Men

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bananas

Bananas

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry