Sort by

JC13 has logged 48 entries for films during April 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Firm

The Firm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Johnny Dangerously

Johnny Dangerously

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Spirit of St. Louis

The Spirit of St. Louis

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Le Deuxième Souffle

Le Deuxième Souffle

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Silence of the Sea

The Silence of the Sea

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Five Graves to Cairo

Five Graves to Cairo

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
Read the review Edit this entry  
03
Hollywood Ending

Hollywood Ending

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Melinda and Melinda

Melinda and Melinda

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Curse of the Jade Scorpion

The Curse of the Jade Scorpion

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Red Sun

Red Sun

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Hell in the Pacific

Hell in the Pacific

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry