Sort by

JC13 has logged 758 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Good Neighbor

The Good Neighbor

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lust for Life

Lust for Life

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nashville

Nashville

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Great Santini

The Great Santini

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry