Sort by

JC13 has logged 74 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
State of Grace

State of Grace

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry and Tonto

Harry and Tonto

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Milk

Milk

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Traffic

Traffic

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Reservation Road

Reservation Road

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Prime Cut

Prime Cut

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
White Dog

White Dog

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Summertime

Summertime

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Cheyenne Social Club

The Cheyenne Social Club

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ronin

Ronin

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Firecreek

Firecreek

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
None But the Lonely Heart

None But the Lonely Heart

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tribute

Tribute

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grumpier Old Men

Grumpier Old Men

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Grumpy Old Men

Grumpy Old Men

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Equus

Equus

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry