JC13 has logged 752 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Room

The Room

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Party

The Party

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Brad's Status

Brad's Status

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Maudie

Maudie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ref

The Ref

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vegas Vacation

Vegas Vacation

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Brick

Brick

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry