Sort by

JC13 has logged 82 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Two Evil Eyes

Two Evil Eyes

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Howling

The Howling

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Society

Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Omen

The Omen

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Omen IV: The Awakening

Omen IV: The Awakening

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Omen III: The Final Conflict

Omen III: The Final Conflict

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Damien: Omen II

Damien: Omen II

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Magic

Magic

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Raven

The Raven

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Housebound

Housebound

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry