JC13 has logged 828 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Happy Feet Two

Happy Feet Two

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Jimmy Neutron: Boy Genius

Jimmy Neutron: Boy Genius

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Pooh's Heffalump Movie

Pooh's Heffalump Movie

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Piglet's Big Movie

Piglet's Big Movie

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Tigger Movie

The Tigger Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin

Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mickey's House of Villains

Mickey's House of Villains

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry