JC13 has logged 62 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Sleuth

Sleuth

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Oklahoma Kid

The Oklahoma Kid

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Visitors

The Visitors

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Doors

The Doors

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Desperate Hours

The Desperate Hours

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mute

Mute

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Secretary

Secretary

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Angels with Dirty Faces

Angels with Dirty Faces

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Confess

I Confess

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Giant

Giant

1956
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marty

Marty

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hospital

The Hospital

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sylvia Scarlett

Sylvia Scarlett

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dreams

Dreams

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lethal Weapon 4

Lethal Weapon 4

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry