Sort by

JC13 has logged 59 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hot Tub Time Machine

Hot Tub Time Machine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
29
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pete's Dragon

Pete's Dragon

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
27
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
27
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Good Year

A Good Year

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
G.I. Jane

G.I. Jane

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
White Squall

White Squall

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Changeling

Changeling

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
19
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Someone to Watch Over Me

Someone to Watch Over Me

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
18
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
17
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
13
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Tusk

Tusk

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Red State

Red State

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cop Out

Cop Out

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
11
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Predator

The Predator

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alien³

Alien³

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alien³

Alien³

1992
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
08
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
07
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
07
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jersey Girl

Jersey Girl

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry