Sort by

JC13 has logged 749 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read prior review Edit this entry  
28
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
War Machine

War Machine

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Petrified Forest

The Petrified Forest

1936
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Cabin in the Cotton

The Cabin in the Cotton

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Us

Us

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Best of Enemies

The Best of Enemies

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Diane

Diane

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Lonely Are the Brave

Lonely Are the Brave

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Highball

Highball

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mr. Jealousy

Mr. Jealousy

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry