Sort by

JC13 has logged 779 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Possessed

Possessed

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jack Frost

Jack Frost

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Ref

The Ref

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Whisker Away

A Whisker Away

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Nicky

Little Nicky

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Other Lamb

The Other Lamb

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Banker

The Banker

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Driveways

Driveways

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
12 Hour Shift

12 Hour Shift

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
#Alive

#Alive

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry