Sort by

Jake has logged 387 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
Through the Looking Glass

Through the Looking Glass

1976
×
★★★½
Edit this entry  
30
Varan

Varan

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Burning

The Burning

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bitter Rice

Bitter Rice

1949
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fascination

Fascination

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Crimes of the Black Cat

The Crimes of the Black Cat

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Maîtresse

Maîtresse

1976
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Night of the Clocks

The Night of the Clocks

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
So Is This

So Is This

1982
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★½
Edit this entry  
28
Firewalker

Firewalker

1986
×
★★★
Edit this entry  
28
Laser Mission

Laser Mission

1989
×
★★★
Edit this entry  
27
Lady in the Lake

Lady in the Lake

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Escape

Escape

1937
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bambi Meets Godzilla

Bambi Meets Godzilla

1969
×
★★★
Edit this entry  
23
Bring Me the Head of Charlie Brown

Bring Me the Head of Charlie Brown

1986
×
★★★½
Edit this entry  
22
Short Subject

Short Subject

1967
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Station West

Station West

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★
Edit this entry