Sort by

Jake has logged 29 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Five Dolls for an August Moon

Five Dolls for an August Moon

1970
×
★★½
Edit this entry  
26
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Do You Like Hitchcock?

Do You Like Hitchcock?

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Sea Hawk

The Sea Hawk

1940
×
★★★★
Edit this entry  
21
Amsterdamned

Amsterdamned

1988
×
★★½
Edit this entry  
20
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Marebito

Marebito

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Initiation

The Initiation

1984
×
★★★
Edit this entry  
18
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Edit this entry  
16
Night on the Galactic Railroad

Night on the Galactic Railroad

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Native Son

Native Son

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Trauma

Trauma

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★★★
Edit this entry  
11
Madhouse

Madhouse

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★
Edit this entry  
09
The Lift

The Lift

1983
×
★★½
Edit this entry  
09
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Edit this entry  
06
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Sleepless

Sleepless

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Coonskin

Coonskin

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fulltime Killer

Fulltime Killer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★
Edit this entry