Jeffrey has logged 148 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Storks

Storks

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kicks

Kicks

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mario Puzo's The Godfather: The Complete Novel for Television

Mario Puzo's The Godfather: The Complete Novel for Television

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Miles Ahead

Miles Ahead

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tower

Tower

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fire at Sea

Fire at Sea

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The City

The City

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Allied

Allied

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Imperium

Imperium

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Eagle Huntress

The Eagle Huntress

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Fresh

Fresh

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
Read the review Edit this entry  
30
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Measure of a Man

The Measure of a Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
War Horse

War Horse

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zero Days

Zero Days

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry