Jeffrey has logged 19 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Café Society

Café Society

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Open Water

Open Water

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Plumber

The Plumber

1979
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Cars That Ate Paris

The Cars That Ate Paris

1974
×
★★★
Edit this entry  
07
Faithless

Faithless

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Music of Strangers: Yo-Yo Ma and the Silk Road Ensemble

The Music of Strangers: Yo-Yo Ma and the Silk Road Ensemble

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The House I Live In

The House I Live In

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry