Sort by

Jeffrey has logged 38 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
City of Hope

City of Hope

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Identifying Features

Identifying Features

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold

A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Bless Their Little Hearts

Bless Their Little Hearts

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
City So Real

City So Real

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Not Wanted

Not Wanted

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Pumpkin Eater

The Pumpkin Eater

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Proxima

Proxima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
Read the review Edit this entry  
15
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Touch

The Touch

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry