Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Louis Theroux: Shooting Joe Exotic

Louis Theroux: Shooting Joe Exotic

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Highlander

Highlander

1986
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Highwaymen

The Highwaymen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry