Ella has logged 304 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
Edit this entry  
26
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Edit this entry  
23
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Go

Go

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
Edit this entry  
19
What We Did on Our Holiday

What We Did on Our Holiday

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Annie

Annie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
Edit this entry  
12
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
Edit this entry  
11
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
Edit this entry  
09
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
Edit this entry  
09
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
Edit this entry  
06
An Education

An Education

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Belle

Belle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
This Is It

This Is It

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Serena

Serena

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Afternoon Delight

Afternoon Delight

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
Read prior review Edit this entry  
11
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry