Ella has logged 26 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
An Education

An Education

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Caprice

Blue Caprice

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Razzle Dazzle: A Journey into Dance

Razzle Dazzle: A Journey into Dance

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Crash Reel

The Crash Reel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Junebug

Junebug

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
First Position

First Position

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
In America

In America

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Week with Marilyn

My Week with Marilyn

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry