John McCreary has logged 241 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Relic

Relic

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beckman

Beckman

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Edit this entry  
05
State of Play

State of Play

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pride and Glory

Pride and Glory

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dave Chappelle: For What It's Worth

Dave Chappelle: For What It's Worth

2004
×
Read the review Edit this entry  
28
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Triangle

Triangle

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rambo

Rambo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Outpost

The Outpost

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunt

The Hunt

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frailty

Frailty

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
08
8MM

8MM

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
My Brother Jordan

My Brother Jordan

2020
×
Read the review Edit this entry