jcsmith has logged 129 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
Read the review Edit this entry  
17
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Read the review Edit this entry  
10
After Hours

After Hours

1985
×
Read the review Edit this entry  
09
Coco

Coco

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
Read the review Edit this entry  
27
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Spielberg

Spielberg

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
1922

1922

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
Edit this entry  
20
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Edit this entry  
16
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
Read the review Edit this entry  
15
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
Edit this entry  
04
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
Read the review Edit this entry  
02
Solaris

Solaris

1972
×
Read the review Edit this entry  
01
French Kiss

French Kiss

1995
×
Read the review Edit this entry  
26
It

It

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Read the review Edit this entry  
23
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
Read the review Edit this entry  
20
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
Read the review Edit this entry  
19
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
Read the review Edit this entry  
19
They Live

They Live

1988
×
Read the review Edit this entry  
17
Down with Love

Down with Love

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Brood

The Brood

1979
×
Read the review Edit this entry