Sort by

David has logged 51 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
It Should Happen to You

It Should Happen to You

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Block Island Sound

The Block Island Sound

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Salome's Last Dance

Salome's Last Dance

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Do Not Split

Do Not Split

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chains

Chains

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Sandpiper

The Sandpiper

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Random Acts of Violence

Random Acts of Violence

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
White Eye

White Eye

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's a Great Feeling

It's a Great Feeling

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Feeling Through

Feeling Through

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Present

The Present

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Midnight Lace

Midnight Lace

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yes-People

Yes-People

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Opera

Opera

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Genius Loci

Genius Loci

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Burrow

Burrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Calls

Calls

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Time

Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Collective

Collective

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Mercenary

The Mercenary

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Missing Picture

The Missing Picture

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Green Fog

The Green Fog

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Haunting of Julia

The Haunting of Julia

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Despair

Despair

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Cast a Dark Shadow

Cast a Dark Shadow

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Caught

Caught

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tabula Rasa

Tabula Rasa

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry