RSS feed for Jordan

Jordan has logged 41 entries for films released in the 1940s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Swooner Crooner

Swooner Crooner

1944
×
Edit this entry  
22
Meditation on Violence

Meditation on Violence

1949
×
Edit this entry  
22
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
Edit this entry  
22
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
Edit this entry  
22
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
22
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
Edit this entry  
22
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
07
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
Edit this entry  
18
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Easy Living

Easy Living

1949
×
★★★★
Edit this entry  
03
Reward Unlimited

Reward Unlimited

1944
×
Edit this entry  
08
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
18
In This Our Life

In This Our Life

1942
×
★★★½
Edit this entry  
11
Night Has a Thousand Eyes

Night Has a Thousand Eyes

1948
×
★★½
Edit this entry  
24
Farrebique, or the Four Seasons

Farrebique, or the Four Seasons

1946
×
Edit this entry  
07
Raza

Raza

1942
×
★★½
Edit this entry  
12
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★★
Edit this entry  
13
Momotaro's Divine Sea Warriors

Momotaro's Divine Sea Warriors

1945
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pattes blanches

Pattes blanches

1949
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Woman Who Dared

The Woman Who Dared

1944
×
★★★½
Edit this entry  
04
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
Edit this entry  
28
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
Edit this entry  
25
Roxie Hart

Roxie Hart

1942
×
Edit this entry  
25
The Great Man's Lady

The Great Man's Lady

1942
×
Edit this entry  
14
Yellow Sky

Yellow Sky

1948
×
Edit this entry  
06
Ernie Pyle's Story of G.I. Joe

Ernie Pyle's Story of G.I. Joe

1945
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Undercover Man

The Undercover Man

1949
×
★★★½
Edit this entry  
02
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Blood of Jesus

The Blood of Jesus

1941
×
Edit this entry  
15
Berlin Express

Berlin Express

1948
×
Edit this entry  
12
Christmas U.S.A.

Christmas U.S.A.

1949
×
★★★½
Edit this entry  
12
Psyche

Psyche

1947
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ladies in Retirement

Ladies in Retirement

1941
×
Edit this entry  
09
The Suspect

The Suspect

1944
×
★★★★
Edit this entry  
14
Her Sister's Secret

Her Sister's Secret

1946
×
Edit this entry  
15
The 47 Ronin

The 47 Ronin

1941
×
★★★★
Edit this entry  
01
Desert Fury

Desert Fury

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Exile

The Exile

1947
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ramrod

Ramrod

1947
×
Edit this entry  
08
Station West

Station West

1948
×
★★½
Edit this entry  
21
Ruthless

Ruthless

1948
×
Edit this entry