RSS feed for Jordan

Jordan has logged 39 entries for films released in the 1950s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Say One for Me

Say One for Me

1959
×
Edit this entry  
25
A Portrait of Ga

A Portrait of Ga

1952
×
Edit this entry  
22
The Very Eye of Night

The Very Eye of Night

1955
×
Edit this entry  
13
Sirius Remembered

Sirius Remembered

1959
×
★★★★
Edit this entry  
13
Anticipation of the Night

Anticipation of the Night

1958
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Movie

A Movie

1958
×
Edit this entry  
07
Color

Color

1955
×
Edit this entry  
22
La langosta azul

La langosta azul

1954
×
Edit this entry  
22
Esta pared no es medianera

Esta pared no es medianera

1952
×
Edit this entry  
18
Moulin Rouge

Moulin Rouge

1952
×
★★½
Edit this entry  
06
A Movie

A Movie

1958
×
Edit this entry  
21
Buchanan Rides Alone

Buchanan Rides Alone

1958
×
★★★½
Edit this entry  
21
Seven Men from Now

Seven Men from Now

1956
×
★★★★
Edit this entry  
17
Man Without a Star

Man Without a Star

1955
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Big Sky

The Big Sky

1952
×
★★★★
Edit this entry  
18
Haute-Lisse

Haute-Lisse

1958
×
Edit this entry  
04
Crime in the Streets

Crime in the Streets

1956
×
Edit this entry  
04
The Night Holds Terror

The Night Holds Terror

1955
×
Edit this entry  
27
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
Edit this entry  
09
Run of the Arrow

Run of the Arrow

1957
×
Edit this entry  
15
Glory Alley

Glory Alley

1952
×
★★★
Edit this entry  
30
The Big Knife

The Big Knife

1955
×
Edit this entry  
28
Track of the Cat

Track of the Cat

1954
×
Edit this entry  
14
Westward the Women

Westward the Women

1951
×
Edit this entry  
13
Island in the Sky

Island in the Sky

1953
×
Edit this entry  
04
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
Edit this entry  
09
Good-bye, My Lady

Good-bye, My Lady

1956
×
Edit this entry  
17
If I Should Die Before I Wake

If I Should Die Before I Wake

1952
×
★★★
Edit this entry  
17
Don't Ever Open That Door

Don't Ever Open That Door

1952
×
★★★
Edit this entry  
17
The Black Vampire

The Black Vampire

1953
×
★★★★
Edit this entry  
15
Circle of Danger

Circle of Danger

1951
×
★★★½
Edit this entry  
12
Swain

Swain

1950
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
Edit this entry  
08
The Wormwood Star

The Wormwood Star

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
Edit this entry  
14
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
Edit this entry  
11
Hollywood or Bust

Hollywood or Bust

1956
×
★★★★
Edit this entry  
11
At War with the Army

At War with the Army

1950
×
Edit this entry