RSS feed for Jordan

Jordan has logged 116 entries for films released in the 1960s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Lupe

Lupe

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Kiev Frescoes

Kiev Frescoes

1966
×
Edit this entry  
29
Hakob Hovnatanyan

Hakob Hovnatanyan

1967
×
Edit this entry  
27
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
27
One-Eyed Jacks

One-Eyed Jacks

1961
×
Edit this entry  
01
The Little Chaos

The Little Chaos

1966
×
Edit this entry  
01
Standard Time

Standard Time

1967
×
Edit this entry  
14
Billabong

Billabong

1968
×
Edit this entry  
14
Duo Concertantes

Duo Concertantes

1964
×
Edit this entry  
14
My Name Is Oona

My Name Is Oona

1969
×
★★★★
Edit this entry  
14
Valentin de las Sierras

Valentin de las Sierras

1968
×
Edit this entry  
13
Hot Leatherette

Hot Leatherette

1967
×
Edit this entry  
01
My Hustler

My Hustler

1965
×
Edit this entry  
01
Jerovi

Jerovi

1965
×
Edit this entry  
15
Fire of Waters

Fire of Waters

1965
×
★★★★
Edit this entry  
15
Scenes from Under Childhood, Section One

Scenes from Under Childhood, Section One

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
14
23rd Psalm Branch

23rd Psalm Branch

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Song 5

Song 5

1964
×
Edit this entry  
14
Song 4

Song 4

1964
×
Edit this entry  
14
Song 3

Song 3

1964
×
Edit this entry  
14
Song 2

Song 2

1964
×
Edit this entry  
14
Song 1

Song 1

1964
×
Edit this entry  
13
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Thigh Line Lyre Triangular

Thigh Line Lyre Triangular

1961
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Dead

The Dead

1960
×
★★★★
Edit this entry  
07
Documentary Footage

Documentary Footage

1968
×
Edit this entry  
07
The Director and His Actor Look at Footage Showing Preparations for an Unmade Film (2)

The Director and His Actor Look at Footage Showing Preparations for an Unmade Film (2)

1968
×
Edit this entry  
11
Lupe

Lupe

1967
×
Edit this entry  
11
Yesterday’s Stars

Yesterday’s Stars

1969
×
Edit this entry  
03
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
Edit this entry  
04
Return of an Adventurer

Return of an Adventurer

1966
×
Edit this entry  
04
Bon voyage, Sim

Bon voyage, Sim

1966
×
Edit this entry  
04
The Wedding

The Wedding

1962
×
Edit this entry  
02
Desde la Havana ¡1969! Recordar

Desde la Havana ¡1969! Recordar

1969
×
Edit this entry  
22
La maleta

La maleta

1963
×
Edit this entry  
22
Windows

Windows

1969
×
Edit this entry  
25
The Ladies Man

The Ladies Man

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Hallelujah the Hills

Hallelujah the Hills

1963
×
★★★½
Edit this entry  
16
Third Eye Butterfly

Third Eye Butterfly

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Fuses

Fuses

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Doppler Effect Version II

Doppler Effect Version II

1969
×
Edit this entry  
16
Letter to D.H. In Paris

Letter to D.H. In Paris

1967
×
Edit this entry  
16
Be-In

Be-In

1967
×
Edit this entry  
16
God Respects Us When We Work, But Loves Us When We Dance

God Respects Us When We Work, But Loves Us When We Dance

1968
×
Edit this entry  
15
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Muriel, or the Time of Return

Muriel, or the Time of Return

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★
Edit this entry  
20
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Edit this entry  
19
Nissan Ariana Window

Nissan Ariana Window

1969
×
Edit this entry  
12
Now!

Now!

1965
×
Edit this entry