• Prometheus

    Prometheus

    ★★

    This movie looks expensive.

  • Dune

    Dune

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I really, desperately want to give this movie 5 stars but (1) I was super high when I saw it and I don't completely trust my judgment and (2) it's really not a full story. It's probably the best way you could split the story in half, but it's still not complete.

    Other than that, holy shit what a movie. It's not the Dune I had in my head, and yet I would not change a single decision it made.…

  • The Last Boy Scout

    The Last Boy Scout

    ★★★

    How to describe this. It's exactly the rhythm and timbre of every other '80s-'90s buddy cop thing. Except this time, they decided to give it a light dusting of, like, hardboiled Dashiell Hammett. Not great but competent, and an interesting curiosity.

  • Prince of Darkness

    Prince of Darkness

    ★★★½

    Great premise and some fascinating effects let down by truly atrocious acting.

  • Haunt

    Haunt

    ★★★

    Some creative moments, mostly just the thing it is.

  • Army of Darkness

    Army of Darkness

    ★★

    You know that Hitchcock thing about the refrigerator problem? Army of Darkness is the kind of movie that, while watching it, I can't get into it. The jokes don't land for me, all the tricks and punchlines get overdone, etc. I respect it but it doesn't click for me. And then after it's over, hours later, I go to the fridge for a glass of water and I feel like I had a great time and I loved it.

    Not…

  • The Green Inferno

    The Green Inferno

    Wants so badly to maintain plausible deniability about whoever the target of its concussively terrible "satire" is. In doing so, seems to still think that "hating everybody equally" is an egalitarian stance and not just a way to coddle your own reactionary viewpoints while convincing yourself you're not a conservative. This position still manages to trick a lot of mainline liberals, to my constant amazement (e.g. see Stephen King's review).

    It takes joy in the physical torture of its main…

  • The Others

    The Others

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Some interesting choices by a very young director. And it's always nice to not see an ending-twist coming.

  • Flatliners

    Flatliners

    ★★★½

    A little silly, a little goofy, doesn't live up to its premise, but makes some really interesting directorial choices and it's quite engrossing. I just miss movies like this, I think.

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★★★

    Breaking my general principle of not reviewing episodic stuff to say: exceptional.

  • Training Day

    Training Day

    ★★★★

    A gripping documentary about how the naive belief that you can change the venal and life-annihilating operations of late capitalism from the inside will eventually get you consumed, corrupted or killed.

  • Layer Cake

    Layer Cake

    ★★★★

    Dumb in the good way