James has logged 193 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cat's Eye

Cat's Eye

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★
Edit this entry  
27
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Storytelling

Storytelling

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
Read the review Edit this entry  
21
The Adventures of Huckleberry Finn

The Adventures of Huckleberry Finn

1960
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Inside Out

Inside Out

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Happy

Happy

2011
×
★★
Edit this entry  
15
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Carlton Your Doorman

Carlton Your Doorman

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Critters

Critters

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read the review Edit this entry  
11
Amour

Amour

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lottery

The Lottery

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★
Edit this entry  
01
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Crucible

The Crucible

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★½
Read the review Edit this entry