Jody has logged 196 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Laws of Attraction

Laws of Attraction

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chef

Chef

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
Edit this entry  
22
The Other Side

The Other Side

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Chrysanthemum and the Guillotine

The Chrysanthemum and the Guillotine

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
Edit this entry  
13
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kids

Kids

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Neds

Neds

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Two Irenes

Two Irenes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
6 Balloons

6 Balloons

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rounders

Rounders

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dog

Dog

2001
×
Edit this entry  
13
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fencer

The Fencer

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Leaf Is the Sea Is a Theater

A Leaf Is the Sea Is a Theater

2017
×
Edit this entry  
09
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Sleepwalkers

The Sleepwalkers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Austenland

Austenland

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Death Laid an Egg

Death Laid an Egg

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Third Wife

The Third Wife

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hobgoblins

Hobgoblins

1988
×
Read the review Edit this entry  
01
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry