Sort by

Jon Erik has logged 522 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Perfect

Perfect

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Redline

Redline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Playing God

Playing God

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Glory

Glory

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pollock

Pollock

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bleed for This

Bleed for This

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Patrice O'Neal: Elephant in the Room

Patrice O'Neal: Elephant in the Room

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Treasure Island

Treasure Island

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Without a Clue

Without a Clue

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nobody's Fool

Nobody's Fool

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Surf Ninjas

Surf Ninjas

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
Read the review Edit this entry  
12
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Constant Gardener

The Constant Gardener

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mozart and the Whale

Mozart and the Whale

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Longest Yard

The Longest Yard

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scrambled Brains

Scrambled Brains

1951
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rasputin: The Mad Monk

Rasputin: The Mad Monk

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Any Given Sunday

Any Given Sunday

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Return of Swamp Thing

The Return of Swamp Thing

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
How to Make a Monster

How to Make a Monster

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry