Sort by

Jon Erik has logged 45 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The 13th Warrior

The 13th Warrior

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Critters 4

Critters 4

1992
×
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Gate 2: The Trespassers

Gate 2: The Trespassers

1990
×
Read the review Edit this entry  
25
The Gate

The Gate

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fat City

Fat City

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
They Call Me Mister Tibbs!

They Call Me Mister Tibbs!

1970
×
Read the review Edit this entry  
23
Free Willy 3: The Rescue

Free Willy 3: The Rescue

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Doors - Soundstage Performances

The Doors - Soundstage Performances

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
21
No One Here Gets Out Alive: A Tribute To Jim Morrison

No One Here Gets Out Alive: A Tribute To Jim Morrison

1981
×
★★★★
Edit this entry  
19
Crossroads

Crossroads

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Amityville 3-D

Amityville 3-D

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Amityville II: The Possession

Amityville II: The Possession

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Species

Species

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Andre the Giant

Andre the Giant

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Ninja 4: The Annihilation

American Ninja 4: The Annihilation

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Losin' It

Losin' It

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Abominable Snowman

The Abominable Snowman

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jason X

Jason X

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Good Thief

The Good Thief

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kate & Leopold

Kate & Leopold

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry