RSS feed for iana
  • Notting Hill

    Notting Hill

    ★★★

    imagine being able to afford a place in notting hill from working in a bookstore. some fantasies truly are only real in the movies!

  • Perfect Blue
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★½

    we’re so lucky to be living at the same time as beyoncé

  • The Talented Mr. Ripley

    The Talented Mr. Ripley

    ★★★½

    matt damon gives me the fuckin fear

  • Archipelago

    Archipelago

    ★★★★

    existential crises                     beautiful locations
                                         🤝
                          joanna hogg movies

  • Unrelated

    Unrelated

    ★★★★

    tom hiddleston. i get it now.

  • Palindromes

    Palindromes

    ★½

    idk i get that todd solondz lives off of misanthropy and making you uncomfortable but did no one give this a pass over and was like “huh weird that’s a lot of pedophilia”

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★½

    that scene in the car is so unbearable i had to leave the cinema for a bit hOO boy

  • Missing Link

    Missing Link

    ★★★½

    laika ended colonialism

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★★½

    jack dylan grazer in all the movies please

  • Fireworks

    Fireworks

    ★★★½

    well that escalated quickly

  • Pet Sematary

    Pet Sematary

    ★★

    two hour horror movies should be illegal [edit: wtf it’s not two hours long????]