• Don't Look Up

    ★★★

  • Being the Ricardos

    ★★★

  • Single All the Way

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★

  • Swan Song

    ★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★

  • Encanto

    ★★★★

  • Drunken Birds

    ★★★½

  • Maria Chapdelaine

    ★★★½

  • Spencer

    ★★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★½

  • The Hand of God

    ★★★½

  • Belfast

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★½

  • Nine Perfect Strangers

    ★★★★

  • The Guide to the Perfect Family

    ★★½

  • Titane

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Annette

    ★★½

  • Cruella

    ★★★½

  • The Woman in the Window

    ★★★

  • Mare of Easttown

    ★★★★½

  • This Is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

    ★★★½

  • Space Sweepers

    ★★★½

  • Affairs of the Art

    ★★★★★

  • Flee

    ★★★★★

  • CODA

    ★★★

  • Pretend It's a City

    ★★★★

  • The Prom

    ★★★★

  • Audrey

    ★★★½

  • Mank

    ★★½

  • The Life Ahead

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Bye Bye Morons

    ★★★½

  • Run

    ★★★½

  • The Boys in the Band

    ★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Call Me Human

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Ammonite

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • The Rose Family

    ★★★½

  • 9to5: The Story of a Movement

    ★★★½

  • One Last Time

    ★★★

  • Dating Amber

    ★★★½

  • A Secret Love

    ★★★½

  • Sigmund Freud: A Jew Without God

    ★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★½

  • The Decline

    ★★★★

  • Our Own

    ★★★½

  • Undine

    ★★★½

  • Goddess of the Fireflies

    ★★★★

  • Laughter

    ★★★½

  • Lost Girls

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • The Nest

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Black Bear

    ★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★½

  • Miss Americana

    ★★★

  • Dolly Parton: Here I Am

    ★★★★

  • Valérie et moi

    ★★★

  • Bombshell

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★