Sort by

Jean-Michel has logged 128 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Annette

Annette

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Maria Chapdelaine

Maria Chapdelaine

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Audrey

Audrey

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Premonition

Premonition

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
Edit this entry  
13
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Doorway to Hell

The Doorway to Hell

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Space Sweepers

Space Sweepers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
M

M

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The House on Trubnaya

The House on Trubnaya

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Guide to the Perfect Family

The Guide to the Perfect Family

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Undine

Undine

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Valérie et moi

Valérie et moi

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Claire Darling

Claire Darling

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Mamie

Mamie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Electric House

The Electric House

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
9to5: The Story of a Movement

9to5: The Story of a Movement

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
One Week

One Week

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bangville Police

Bangville Police

1913
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★★
Edit this entry  
20
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
★★★★
Edit this entry  
15
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Drunkard's Reformation

A Drunkard's Reformation

1909
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Diabolic Tenant

The Diabolic Tenant

1909
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★½
Edit this entry  
13
Steps

Steps

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry