Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
rhonda

rhonda

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • RSS feed for rhonda
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • rhonda’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Bad Trip

    Bad Trip 2021

    Watched by rhonda 01 Apr, 2021

    bad trip is a good trip

  • Yes, God, Yes

    Yes, God, Yes 2019

    ★★★ Watched by rhonda 11 Mar, 2021

    that time in catholic school someone told me i was going to hell for stanning gaga #pawsup

  • Moxie

    Moxie 2021

    ½ Watched by rhonda 06 Mar, 2021

    an insult to intjs everywhere

  • Pain and Glory

    Pain and Glory 2019

    ★★★★ Watched by rhonda 20 Feb, 2021

    great company

  • The Wicker Man

    The Wicker Man 1973

    ★★★★½ Watched by rhonda 17 Jan, 2021

    christian cop fails to mind his business for 94 minutes

  • Babyteeth

    Babyteeth 2019

    ★★★ Watched by rhonda 05 Jan, 2021

    “i’m gonna enjoy becoming part of a sky like this dad.”

  • Shithouse

    Shithouse 2020

    ★★★★ Watched by rhonda 01 Jan, 2021

    i put this on to nurse my hangover this morning and while it's not perfect by any means, it feels like something i needed to watch and experience at this specific time in my life. 

    so many coming of age films have their head in the clouds and assert the idea that life will adjust to you, when in reality the opposite is true. i remember how lonely and alienated i felt my first year of university. the emotion, the…

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman 2020

    ★★ Watched by rhonda 27 Dec, 2020 5

    A moderator has removed this review.

  • Forever's Gonna Start Tonight

    Forever's Gonna Start Tonight 2011

    ★★★½ Watched by rhonda 24 Dec, 2020

    “i hate compliments.” 

  • Black Bear

    Black Bear 2020

    ★★★★ Watched by rhonda 20 Dec, 2020

    it's funny because i think you could argue that aubrey plaza was playing her own personality in a superfluous way, but it’s so successful because it doesn’t necessarily feel like that. it feels more so like she was just absolutely perfect for the role, completely unique and cut from the same cloth.

    (all the meta at play was daring and ambitious and probably deserves its own creative analysis but i can't quite articulate it yet)

  • Palm Springs

    Palm Springs 2020

    ★★★★ Watched by rhonda 19 Dec, 2020

    didn’t know how much i needed a kiss in front of a wormhole-time-loop-explosion set to kate bush

  • The Brood

    The Brood 1979

    ★★★½ Watched by rhonda 03 Dec, 2020

    can i get another one of those white blonde bitches

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 23

Review Tags

55
  • netflix
  • with waren
  • friends
  • landmark whitby
  • tiff bell lightbox
  • q&a
  • rambling
  • tiff19
  • scotiabank theatre
  • criterion channel
  • imax
  • advanced screening
  • ryerson theatre
  • tiff18
  • world premiere
  • amazon prime
  • north american premiere
  • cineplex varsity
  • landmark jackson square
  • youtube
  • cineplex ajax
  • elgin theatre
  • insideout18
  • outdoor projector
  • tiff17
  • vimeo
  • winter garden theatre
  • 70mm
  • aghff19
  • lincoln alexander centre
  • music 2f03
  • netflix party
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Podcast
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter Facebook Instagram

© Letterboxd Limited. Made by fans in Auckland, New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.