Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★½
Edit this entry  
13
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Megamind

Megamind

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Nun

The Nun

2018
×
½
Edit this entry  
24
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Edit this entry  
06
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★
Edit this entry  
21
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Unbearable Lightness of Being

The Unbearable Lightness of Being

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tarkan and the Blood of the Vikings

Tarkan and the Blood of the Vikings

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Climax

Climax

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ricky Gervais: Humanity

Ricky Gervais: Humanity

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry