Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Cleopatra

Cleopatra

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
I Know This Much Is True

I Know This Much Is True

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
mask dog

mask dog

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
Read the review Edit this entry  
25
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Speak

Speak

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Underwater

Underwater

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Voyagers

Voyagers

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Casino

Casino

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Truth or Dare

Truth or Dare

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
Read the review Edit this entry  
09
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sideways

Sideways

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Penelope

Penelope

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jungle

Jungle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Twilight Storytellers: Masque

Twilight Storytellers: Masque

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Here Are the Young Men

Here Are the Young Men

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Twilight Storytellers: Sunrise

Twilight Storytellers: Sunrise

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Twilight Storytellers: We've Met Before

Twilight Storytellers: We've Met Before

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Twilight Storytellers: Turncoats

Twilight Storytellers: Turncoats

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Sorority Row

Sorority Row

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Minari

Minari

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Smashed

Smashed

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Faculty

The Faculty

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Snake Dick

Snake Dick

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry