RSS feed for Jed_Alien

Jed_Alien has rated 16 films released in the 1940s.

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • The Lady from Shanghai

    ★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • The Legend of Sleepy Hollow

    ★★★★

  • Gaslight

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★½

  • Laura

    ★★★½

  • Rebecca

    ★★★★½

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • Spring in a Small Town

    ★★★★½

  • Begone Dull Care

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Miracle on 34th Street

    ★★★★★

  • Pinocchio

    ★★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★