RSS feed for Jed_Alien

Jed_Alien has rated 29 historical films.

  • Les Misérables

    ★★★½

  • Malcolm X

    ★★★★½

  • Good Night, and Good Luck.

    ★★★

  • Newsies: The Broadway Musical

    ★★★★★

  • Denial

    ★★★

  • The Importance of Being Earnest

    ★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★★

  • The Miracle Maker

    ★★★★★

  • Joyeux Noël

    ★★★½

  • Cinderella Man

    ★★★

  • Cyrano de Bergerac

    ★★★★½

  • The Elephant Man

    ★★★★½

  • Gandhi

    ★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★½

  • Molly: An American Girl on the Home Front

    ★★★

  • American Pop

    ★★★★½

  • The Patriot

    ★★★

  • Free State of Jones

    ★★★