Sort by

Jeff 🍜 has logged 185 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Omelette

Omelette

2013
×
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Little Stranger

The Little Stranger

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
What a Way to Go!

What a Way to Go!

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Edit this entry  
03
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Desire

Desire

2011
×
★½
Edit this entry  
11
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Linklater: On Cinema and Time

Linklater: On Cinema and Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry