Sort by

Jeffrey has logged 357 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hulk

Hulk

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Soapdish

Soapdish

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
28
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Vice

Vice

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Tyrel

Tyrel

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Follies: In Concert

Follies: In Concert

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Stand

The Stand

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
11
King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Hell High

Hell High

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Lift

The Lift

1983
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★★
Edit this entry  
24
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry