Sort by

Jeffrey has logged 42 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Halloween Tree

The Halloween Tree

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★½
Edit this entry  
26
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★½
Edit this entry  
21
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman

Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Repossessed

Repossessed

1990
×
★★
Edit this entry  
18
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

2018
×
Read prior review Edit this entry  
15
Apostle

Apostle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hell House LLC II: The Abaddon Hotel

Hell House LLC II: The Abaddon Hotel

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doom Asylum

Doom Asylum

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hair: Let the Sun Shine In

Hair: Let the Sun Shine In

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lions Love

Lions Love

1969
×
★★★★
Edit this entry  
07
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★½
Edit this entry  
07
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★½
Edit this entry  
06
Elvira's Haunted Hills

Elvira's Haunted Hills

2001
×
★★
Edit this entry  
05
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Edit this entry  
04
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★½
Edit this entry  
01
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry